Dlaczego sprawdzanie składu kosmetyków jest takie ważne?

Dlaczego sprawdzanie składu kosmetyków jest takie ważne? -

Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji jest bardzo ważny, jeżeli chce się uzyskać satysfakcjonujące efekty. Warto zatem dowiedzieć się, na co zwracać uwagę podczas zakupów. Jednym z najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę będzie bez wątpienia skład. 

Jaki powinien być skład kosmetyków?

Na pytanie o to, jaki powinien być skład kosmetyków nie da się udzielić prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo wiele zależy bowiem od tego, jak mają działać konkretne preparaty i jakie ma być ich przeznaczenie. Na pewno jednak dobre kosmetyki to takie, które są skuteczne. To jednak nie wszystko czego się od nich oczekuje. Preparaty do pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów muszą być również bezpieczne. Nie powinny powodować podrażnień ani zaczerwienienia. Wydaje się zatem, ze swoją uwagę warto zwrócić na kosmetyki naturalne. Aby przekonać się o tym, czy faktycznie ma się do czynienia z naturalnym preparatem, przyda się sprawdzanie składu kosmetyków.

Dlaczego naturalne kosmetyki to dobry wybór?

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji wydają się być godne uwagi z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, charakteryzują się one wysoką skutecznością. Dzięki temu są w stanie zwalczyć wiele problemów natury estetycznej. Mowa tu chociażby o stanach zapalnych, cellulicie czy rozstępach. Naturalna pielęgnacja jest także bezpieczna. Kosmetyków bazujących na składnikach aktywnych bez obaw mogą zatem używać osoby posiadające skórę skłonną do podrażnień. W naturalnych preparatach znaleźć można przede wszystkim: 

  • oleje roślinne 
  • woski roślinne
  • ekstrakty oraz wyciągi pochodzenia roślinnego 
  • masła roślinne

Naturalne kosmetyki są zazwyczaj wydajne, dlatego starczają na stosunkowo długi okres czasu. Dobra wiadomość jest również taka, że są ogólnodostępne. Można je bowiem znaleźć w niemal każdej drogerii, zarówno tej internetowej, jak i stacjonarnej. Nie powinna także szokować ich cena.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Sprawdzanie składu kosmetyków jest ważne nie tylko dlatego, że pozwala na ocenę ich skuteczności. Dzięki analizowaniu nazw poszczególnych substancji znajdujących się w kremie, szamponie czy żelu, można uniknąć reakcji alergicznej. Jeżeli w danym kosmetyku znajduje się składnik, na który jest się uczulonym, nie powinno się go kupować. Nie każdy dysponuje jednak wiedzą na temat wszystkich substancji, na które jest uczulony. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dobrze byłoby pomyśleć o wykonaniu próby uczuleniowej. W tym celu, małą ilość kosmetyku należy zaaplikować na skórę w zgięciu łokcia. Po mniej więcej 24 godzinach trzeba ocenić reakcję naskórka. Jeżeli nie pojawiło się zaczerwienienie ani świąd, najprawdopodobniej można bezpiecznie używać danego kosmetyku. Warto zdawać sobie także sprawę z tego, że czasami uczulać mogą sztuczne substancje zapachowe i barwiące dodawane do kosmetyków. Jeżeli ma się skórę wrażliwą, atopową i skłonną do podrażnień, najbezpieczniej unikać produktów perfumowanych. Jeżeli kosmetyk ma mieć jakiś zapach, najlepiej jeśli będzie on naturalny. W przypadku kosmetyków do twarzy, wiele osób interesuje się tym, czy aby nie zapychają one porów. W Internecie można skorzystać z darmowych analizatorów składów kosmetyków, które pozwolą ocenić, czy konkretny preparat nadaje się do pielęgnacji twarzy dotkniętej trądzikiem. Z czasem, większość osób samodzielnie analizujących składy dojdzie jednak do wprawy. Ocena tego, czy dany kosmetyk będzie bezpieczny nie będzie już więc taka trudna jak na samym początku. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość.

naturalne produkty kosmetyczne
Kosmetyki

Czym są naturalne produkty kosmetyczne i jak je wybierać?

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z określeniem kosmetyki naturalne , czy też biokosmetyki . Kosmetyki naturalne powinny spełniać restrykcyjne warunki od wykorzystania naturalnych surowców po przyjazne dla środowiska przetwarzanie. Może się zdarzyć, że spotkasz się z użyciem określenia „naturalny” lub „bio”, chociaż kosmetyki nie do końca odpowiadają temu określeniu. Pod pojęciem kosmetyków naturalnych należy rozumieć te kosmetyki, które podlegają jednemu […]

Czytaj więcej
analiza składu kosmetyków
Kosmetyki

Analiza składu kosmetyków – na co zwrócić uwagę?

Kosmetyki to substancje stosowane w celu poprawy lub zmiany wyglądu ciała człowieka. Są one niezbędnym elementem naszej codziennej rutyny, ponieważ ludzie stosują je, aby poprawić swój wygląd i zwiększyć swoje poczucie własnej wartości. Jednak przed użyciem jakiegokolwiek produktu kosmetycznego ważne jest zrozumienie, co zawiera. Ten artykuł ma na celu udzielenie kompleksowej analizy składu kosmetyków i […]

Czytaj więcej
Organiczne kosmetyki a pielęgnacja skóry -
Kosmetyki

Organiczne kosmetyki a pielęgnacja skóry

Termin „organiczny” odnosi się do metody uprawy naturalnych składników, niekoniecznie całego produktu. Organiczna pielęgnacja skóry w dużej mierze wyrosła z przemysłu żywności organicznej. Z definicji wyklucza to zatem składniki takie jak woda, minerały, glinki i sole, które z technicznego punktu widzenia nie mogą być „uprawiane”. Podobnie jak w przypadku żywności ekologicznej, uważa się, że jakość […]

Czytaj więcej