Kosmetyki, chemia gospodarcza, jedzenie, napoje oraz zabawki – są to artykuły, które znajdują się praktycznie w każdym sklepie, jednak kupując je niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zanim trafią na pułki, poddawane są rzetelnym testom konsumenckim. Testowanie produktów, ponieważ tak właśnie nazywa się ten zawód to świetny sposób na dodatkowy zarobek. Na czym polega ten proces i jak zostać testerem produktów kosmetycznych? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć w poniższym artykule.
Na czym polega testowanie produktów?
Choć nie jest to zawód w pełni rozpropagowany, to z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Testerzy produktów, to osoby, którym firmy udostępniają swoje wytwory, aby Ci mogli je zrecenzować i przekazać ważny ze względów użyteczności konsumenckiej feedback. W zamian za to testerzy uzyskują wynagrodzenie w postaci testowanego produktu lub zapłaty pieniężnej. Jednak za pewne pojawia się pytanie, czy takie działanie w ogóle marką się opłaca. Otóż jak się okazuje – Tak. Firmy spożywcze oraz kosmetyczne – bo to właśnie one najczęściej korzystają z pomocy testerów, świetnie zdają sobie sprawę z tego, że konsumenci nie ufają reklamom, a slogany promocyjne i inne sztuczki marketingowe nie sprawdzają się już tak jak kiedyś. Współczesny klient ufa recenzji lub poleceniu ze strony znajomych, influencerów i innych konsumentów.
Badania jasno wskazują, że aż 85% konsumentów polega na opinii znalezionej w Internecie. Informacja ta w znaczny sposób wpływa na zapotrzebowanie testerów produktów na rynku. Osoby te są realnymi użytkownikami danego wyrobu, a ich recenzja jest zgodna z prawdą. Marki nie bez powodu zaczynają inwestować przede wszystkim w budowanie zaplecza recenzentów, pozyskując nowych klientów oraz samych testerów, którzy z pewnością będą korzystali ze sprawdzonego przez siebie produktu.
Czym dokładnie zajmuje się tester produktów?
Zawód ten nie posiada wielu wytycznych, gdyż zakres działalności testerów produktów ustala z reguły konkretna firma, która ich zatrudnia. Istnieje jednak jedna, ogólna zasada, która narzuca wszystkim testerom wydawanie zawsze rzetelnych i wyczerpujących opinii. Warto jednak pamiętać, że zostając testerem produktów należy zawsze wywiązywać się ze swoich obowiązków. Jeśli nie wyda się recenzji w ustalonym czasie, a zatrzyma się testowany produkt, konto takiej osoby na serwisie łączącym recenzentów z markami może zostać zablokowane, co może skutkować utraceniem możliwości testowania innych produktów w przyszłości, a także współpracy z jakąkolwiek firmą.
Testowanie produktów a realne zarobki
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące zarobków w pracy testera produktów. Jest to zawód tak różnorodny, że niektórzy są w stanie bez problemu się z niego utrzymywać, inni zaś dostają jedynie darmowe produkty, dzięki czemu mogą zrezygnować z zakupu ubrań, chemii domowej, słodyczy, czy kosmetyków. Jednak oprócz pieniędzy oraz recenzowanych produktów, tester może liczyć na: kody rabatowe, kupony, gadżety reklamowe oraz darmowe próbki.
Jak zostać testerem produktów kosmetycznych?
Na samym początku warto zarejestrować się na jednym ze znanych serwisów testerskich. Pierwsze kroki na takiej stronie mogą być trudne dlatego warto sporządzić sobie mały plan działania. Spośród dostępnych na portalach kategorii warto wybierać produkty, które, jako zwykły konsument chciałoby się kupić, lub o których od dawna się marzyło. W ten sposób można odciążyć domowy budżet i sprawić sobie przyjemność. Do zawodu testera produktów warto podchodzić profesjonalnie, nawet podczas małych zleceń, gdyż z upływem czasu firmy wysyłają zaproszenia do testowania coraz atrakcyjniejszych produktów.