Czym są naturalne produkty kosmetyczne i jak je wybierać?

naturalne produkty kosmetyczne

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z określeniem kosmetyki naturalne , czy też biokosmetyki . Kosmetyki naturalne powinny spełniać restrykcyjne warunki od wykorzystania naturalnych surowców po przyjazne dla środowiska przetwarzanie. Może się zdarzyć, że spotkasz się z użyciem określenia „naturalny” lub „bio”, chociaż kosmetyki nie do końca odpowiadają temu określeniu. Pod pojęciem kosmetyków naturalnych należy rozumieć te kosmetyki, które podlegają jednemu z certyfikatów (patrz niżej), dlatego trzeba uważać na właściwy wybór.

 Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych ?

Naturalne produkty kosmetyczne mają wiele zalet w porównaniu z kosmetykami konwencjonalnymi, co z pewnością doceni skóra. Zawierają dużo naturalnych minerałów, witamin i przeciwutleniaczy, a także naturalnie nawilżają skórę. W porównaniu ze zwykłymi kosmetykami zawierającymi różne substancje chemiczne, perfumy i inne nienaturalne składniki, kosmetyki naturalne są przyjazne dla skóry i naturalne. Dzięki naturalnemu składowi i wielu przyjaznym dla skóry substancjom nadaje się również do skóry bardzo wrażliwej i dziecięcej.

 Jakie kryteria muszą spełniać kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne muszą spełniać restrykcyjne warunki. Jego surowce muszą pochodzić w dużej mierze z upraw ekologicznych , co oznacza, że podczas ich uprawy nie używano nawozów chemicznych ani oprysków. Ze względu na procentową wartość wykorzystania surowców naturalnych kosmetyki są dalej dzielone według jakości.

  • Biokosmetyki nie wykorzystują produktów ropopochodnych, a syntetyczne konserwanty i barwniki są w większości zakazane. 
  • Zapach kosmetyków naturalnych jest również naturalny, a perfumy syntetyczne są niedozwolone.
  • Kolejnym ważnym kryterium jest to, że producent musi udowodnić, że użyte surowce nie zostały wyhodowane przy użyciu organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). 
  • Konieczne jest również, aby przetwarzanie surowców i późniejsza utylizacja produktu były jak najbardziej przyjazne dla natury.
  • Dotyczy to również opakowania, które musi być ekologiczne, a więc nadawać się do recyklingu.Wielu z pewnością doceni również fakt, że zabronione jest wykorzystywanie surowców pochodzących z martwych zwierząt , a kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach . 

To mit, że produkty kosmetyczne muszą zawierać różne chemikalia, aby naprawdę działały. Najskuteczniejsze substancje, takie jak witaminy, proteiny i kwas hialuronowy pochodzą tak naprawdę z naturalnych źródeł! Kosmetyki naturalne zaskoczą Cię swoim działaniem! Na przykład przeciwutleniacze z roślin świetnie przeciwdziałają starzeniu, polisacharydy nawilżają, a kwasy tłuszczowe potrafią pięknie odżywić skórę. Dodatkowo dzięki naturalnym składnikom nie musisz się martwić o zatykanie porów, wysuszanie skóry czy podrażnienia skóry, które często są spowodowane syntetycznymi substancjami. Kosmetyki naturalne cieszą się więc popularnością nie tylko wśród osób o wrażliwej skórze.

Jak wybrać kosmetyki naturalne?

Przy wyborze produktów kosmetycznych ważne jest, aby patrzeć nie tylko na wpływ na organizm, ale także na środowisko i inne żyjące w nim stworzenia. Kosmetyki naturalne to sposób na piękną skórę bez ingerencji w naturę. Surowce wykorzystywane do produkcji kosmetyków naturalnych pozyskiwane są delikatnymi procesami i przetwarzane w ten sam sposób. Na wszystkich etapach produkcji odpowiedzialne jest wykorzystanie zasobów naturalnych i późniejsza obróbka materiałów. Stosowane są wyłącznie certyfikowane produkty naturalne, co ogranicza ilość chemikaliów, które mogłyby zanieczyścić np. ścieki czy glebę, a tym samym wpłynąć na życie innych zwierząt. Kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach, a także mają wegański skład.

analiza składu kosmetyków
Kosmetyki

Analiza składu kosmetyków – na co zwrócić uwagę?

Kosmetyki to substancje stosowane w celu poprawy lub zmiany wyglądu ciała człowieka. Są one niezbędnym elementem naszej codziennej rutyny, ponieważ ludzie stosują je, aby poprawić swój wygląd i zwiększyć swoje poczucie własnej wartości. Jednak przed użyciem jakiegokolwiek produktu kosmetycznego ważne jest zrozumienie, co zawiera. Ten artykuł ma na celu udzielenie kompleksowej analizy składu kosmetyków i […]

Czytaj więcej
Organiczne kosmetyki a pielęgnacja skóry -
Kosmetyki

Organiczne kosmetyki a pielęgnacja skóry

Termin „organiczny” odnosi się do metody uprawy naturalnych składników, niekoniecznie całego produktu. Organiczna pielęgnacja skóry w dużej mierze wyrosła z przemysłu żywności organicznej. Z definicji wyklucza to zatem składniki takie jak woda, minerały, glinki i sole, które z technicznego punktu widzenia nie mogą być „uprawiane”. Podobnie jak w przypadku żywności ekologicznej, uważa się, że jakość […]

Czytaj więcej
naturalne kosmetyki
Kosmetyki

Naturalne kosmetyki dla kobiet – dlaczego warto je wybierać?

Kosmetyki naturalne to produkty do pielęgnacji skóry i włosów, które w 90 procentach składają się z naturalnych substancji: ekstraktów ziołowych, olejków eterycznych i roślinnych. Podczas ich tworzenia wykorzystywane są wyłącznie naturalne składniki, w składzie nie znajdziesz siarczanów, silikonów i parabenów. Kilka wieków temu kobiety z powodzeniem stosowały przepisy oparte na mądrości ludowej, które są popularne […]

Czytaj więcej